Káva, lahodný nápoj ako ho poznáme, sa pripravuje z upražených a pomletých kávových zŕn. Priamo tmavohnedé zrná však na kávovníku neuvidíte. Kávovník je ovocná drevina, jeho plody sú kávovníkové čerešne a jadrá týchto čerešní (v každom plode sú dve malé zrnká) považujeme za surové kávové zrná.
V surovom stave majú farbu slamy, žltozelenú, tmavozelenú, až sivomodrú a sú tvrdé ako kamienky. V niektorých plodoch, najmä na najvyšších konároch kávovníka, býva niekedy len jedno kávové zrnko. Hovorí sa mu perlové.
V minulosti boli zrná kávových čerešní považované za bezcenné kôstky, ktoré po skonzumovaní ovocia skončili na zemi. Až náhoda ukázala, ako hovoria legendy, aký úžasný potenciál skrývajú jadrá kávovníkových čerešní po upražení.
Čo je zelená káva? Kávové zrnko blízka …
(všetky uvedené hodnoty sú orientačné, pre každý druh kávovníka môžu byť mierne odlišné)
Až 45 – 50 % váhy zrna tvorí celulóza, vo vode nerozpustný polysacharid. Obsahuje milióny buniek, ktoré tvoria rovnomernú usporiadanú sieť. V tejto sieti sú uložené rôzne chemikálie, ktoré sa pri pražení menia na oleje a dodávajú upraženej káve mohutnosť tela a hustotu.
Čím tmavšie je káva upražená, tým viac olejov obsahuje; preto má tmavšie pražená káva mohutnejšie telo. V štruktúrach celulózy sú tiež zachytené prchavé zlúčeniny, ktoré káve dodávajú arómu. Oleje a tuky v káve predstavujú až 15% hmotnosti kávových zŕn. Keď je káva nesprávne skladovaná, sú zodpovedná za jej oxidáciu (stuchnutie).
Cukry tvoria približne 8 % váhy zeleného zrna. Dominuje v nich sukróza, čo je molekula zložená z glukózy a fruktózy. Cukry majú obrovský vplyv na výslednú chuť kávy, pretože sa počas praženia v reakcii s aminokyselinami menia a karamelizujú.
Dôležitými zložkami kávového zrna sú tiež aminokyseliny, ovocné kyseliny a voda. Vlhkosť sa pri pražení stráca a pražená káva má už len nepatrnú vlhkosť.
Alkaloidy v kávovom zrne sú kofeín a trigonelín a spolu tvoria asi 2 % váhy zeleného zrna. Zodpovedajú za povzbudivé účinky pitia kávy. Trigonelín prispieva k horkosti kávy a pri pražení sa rozpadáva na pyridin a niacin (vitamín B).
Zelená káva na chudnutie – o čo ide? O kyselinu chlorogénovú (CGA)
Organické kyseliny a hlavne kyselina chlorogénová (CGA) tvoria 7 % váhy zeleného zrna. CGA patrí medzi polyfenoly a je zodpovedná za ovocnú aciditu, kyslosť a trpkosť v chuti kávy. CGA má antioxidačné účinky a povzbudzuje metabolizmus. Ukazuje sa, že CGA zvyšuje citlivosť buniek na inzulín a znižuje pocit hladu.
Práve vďaka CGA sa vytvoril marketing okolo zelenej kávy ako prostriedku na chudnutie. Počas praženia sa CGA rozpadáva a v praženej káve jej máme asi 4 %. Otázka teda znie, či to stojí za to, piť „surovú“ zelenú kávu bez chuti a arómy, kvôli tomu, že má o 3% viac CGA ako pražená?
Pomáha zelená káva pri chudnutí? Názory sa líšia
Zelená káva ako prostriedok na chudnutie sa stal fenoménom. Popísali sa mnohé články a diskusie a ako vždy, má svojich zástancov aj odporcov. Kto sa o túto tému zaujíma, rýchlo zistí, že údaje sa extrémne rozchádzajú.
Niektorí zástancovia a marketéri zelenej kávy tvrdia, že surová nepražená káva obsahuje až o 70% viac CGA ako pražená. Prízvukujú, že kyselina chlorogénová dokáže znížiť pocit hladu, zrýchliť spaľovanie tukov a zlepšiť metabolizmus, reguluje vstrebávanie cukrov a tiež pomáha telu detoxikovať. Zelená káva je prezentovaná ako mocný zdroj antioxidantov.
Čo myslíte, aká je zelená káva na chuť? Nemá žiadnu špecifickú chuť. Možno by sa dala prirovnať k odvaru z obilia. Chutí rastlinne, približne slamovo, a aj to len nevýrazne.
Aby sa efekt pitia zelenej kávy priaznivo prejavil na postave, domnievame sa, že človek by musel vypiť obrovské kvantá tohto nápoja bez chuti. Preto zelenú kávu pokladáme v najlepšom prípade za doplnok zdravej výživy, na ceste za vysnívanou postavou.
Ozaj, vedeli ste, že zelené kávové zrná sú extrémne tvrdé a musia sa mlieť na špeciálnych mlynčekoch? Určite ich správne nepomeliete na vašom bežnom domácom kávovom mlynčeku.
Ako piť kávu a chudnúť pri tom?
My v tíme Bella sme presvedčení kávičkári, ktorí sa nikdy nenasýtia vône čerstvo upraženej a pomletej kávy. Sme presvedčení, že život je príliš krátky na to, aby sme pili nekvalitnú kávu. Ku chudnutiu so zelenou kávou sme skôr skeptickí, a preto ju v našej ponuke ani nenájdete.
Ak sa snažíte schudnúť, odporúčame šálku kvalitnej kávy pred tréningom, pre povzbudivý obsah kofeínu, ktorý pomáha kardiovaskulárnemu systému aj metabolizmu. Takto sa potenciál cvičenia môže lepšie využiť. Pitie kávy má tiež mierny odvodňujúci účinok, čím káva pomáha vyplavovať z tela splodiny metabolizmu a núti nás prijímať viac tekutín, najlepšie čistej vody. To sa môže priaznivo prejaviť aj na postave.
Namiesto pitia surovej zelenej kávy odporúčame radšej vynechať kávové nápoje s obsahom cukru, smotany, šľahačky, zmrzliny, či likéru, dať si o jeden krajec chleba menej, alebo zabehnúť o 100 metrov viac. Dobrú chuť a športu zdar !