Okamih nepozornosti
Káva býva často neoddeliteľnou súčasťou štartu do nového dňa. Dokáže prebudiť, povzbudiť, upokojiť aj potešiť. Ale keď káva skončí na koberci či nových šatách, všetko sa v sekunde zmení. Traduje sa, že káva vyliata na koberec preberie človeka rýchlejšie ako vypitá.
Skôr-neskôr každý kávičkár zistí, že káva má aj inú silu ako povzbudivú. Je to vynikajúce prírodné farbivo. Má natoľko intenzívne farbiace vlastnosti, že ju možno používať na farbenie veľkonočných vajíčok a v niektorých receptúrach dokonca aj na farbenie vlasov. Stačí však chvíľa nepozornosti a škvrny od kávy, hlavne na bielom oblečení alebo na bytovom textile, sú zrazu veľký problém.
Ako postupovať?
Bez ohľadu na to, kam sa vám podarilo urobiť kávovú škvrnu, držte sa niekoľkých základných zásad a skúste niektorý z nasledujúcich postupov. Vystačíte si s bežnými potravinami a domácimi prostriedkami:
1/ Rýchly zásah zvyšuje šancu na úspech – nikdy nenechajte škvrnu zaschnúť.
Čím rýchlejšie sa kávovú škvrnu budete snažiť vyprať pod studenou alebo vlažnou vodou, tým je väčšia pravdepodobnosť, že po nej nezostane nepríjemný hnedastý fľak.
2/ Nikdy na začiatku čistenia nepoužívajte horúcu vodu.
Čerstvú kávovú škvrnu čistite pomocou handričky v studenej alebo vlažnej vode, prípadne pod tečúcou vodou. Textilné vlákna o sebe otierajte iba jemne, aby ste ich nezničili. Zásadne nepoužívajte horúcu vodu, ktorá by škvrnu hlbšie zapustila do vlákna a zaprala by ju. Horúca voda pomôže až v druhej fáze odstraňovania škvrny.
3 / Škvrny na koberci či na poťahoch najprv odsajte z prebytočnej kávy.
Až potom čistite mokrou handričkou, od okrajov smerom dovnútra. Tým zabránite rozšíreniu škvrny a poradíte si s okrajmi, ktoré sa dajú ľahšie vyčistiť. Veľmi pomôže aj hubka s kvapkou saponátu. Jemne pretierajte, snažte sa vytiahnuť kávu von z vláken.
4/ A teraz jadro kávovej škvrny.
Existuje veľa domácich prostriedkov na čistenie škvŕn. Vyskúšať môžete: šťavu z citróna, jablčný ocot, soľ, jedlú sódu bikarbónu, peroxid vodíka alebo glycerín. Naneste na škvrnu vo vrstve a nechajte pôsobiť minimálne 10 minút. Potom preperte. Citrónovú šťavu a soľ môžete kombinovať aj s bežným pracím práškom. Na koberce a poťahy naneste hustejšiu kašičku z vody a sódy bikarbóny, nechajte pôsobiť pokojne aj celú noc a ráno jednoducho povysávajte. Ak má látka pastelovú farbu, nechajte pôsobiť radšej kratšie, prípadne ocot rieďte s vodou v pomere 1:1. Následne preperte a ak treba postup zopakujte.
Na záver textílie dôkladne vypláchajte v studenej vode alebo pre istotu vyperte zvyčajným spôsobom v práčke.